Očkování proti meningitidě

Kdy a jak očkovat ?

Meningitida je onemocnění způsobené bakterií Neisseria meningitidis . Tyto bakterie se vyskytují v 8 séroskupiny , přičemž skupiny B, C a Y jsou v České republice nejrozšířenější . Bakterie se přenášejí kapénkovou infekcí a zdrojem nákazy je výhradně člověk . Inkubační doba je poměrně krátká : 1-7 dnů . Onemocnění může vypuknout v jakémkoliv věku , ale pro dvě věkové skupiny je riziko větší – děti do 4 let a mládež ve věku 15-20 let. Pro dospívající se jako rizikové faktory uvádějí zvýšená fyzická a psychická námaha ( tábory , sportovní soustředění ) a zakouřené a přeplněné místnosti (např. diskotéky ) .
Jak se projevuje meningitida ?

Onemocnění probíhá velmi rychle, i když potíže začínají často zcela nenápadně . První příznaky ( únava, bolest hlavy , břicha , svalů ) se podobají chřipce , trvají ale většinou jen několik hodin . Pak se na kůži začnou objevovat červené skvrny a malé modřiny , pacient přestává komunikovat, je apatický a dezorientovaný . Tento stav je příznakem otravy krve ( sepse ) a je nutný rychlý transport do nemocnice . Kožní projevy se nemusí vždy vyskytnout. Ukazatelem pro rodiče, že se děje něco neobvyklého , může být rychlý rozvoj celkového těžkého stavu pacienta . Pacient i přes rychlé pomoci může zemřít , příčinou je septický šok – selhání orgánů . Úmrtnost se pohybuje okolo 10-15 % . Meningokokové onemocnění však mohou zanechat i trvalé následky – postižení svalů, nezbytná amputace prstů nebo části končetiny , ztráta sluchu , zraku , poškození mozku , epilepsie a pod .

O záchraně člověka u meningokokové infekce vždy rozhoduje rychlost , s jakou je mu poskytnuta lékařská péče . Interval mezi začátkem onemocnění a úmrtím je u invazivních meningokokových onemocnění v průměru 24,6 hodin .
vakcíny

Vakcíny proti meningokoku jsou v České republice dostupné čtyři:

Meningococcal Polys . A + C
Menjugate
NeisVac C
MENVEO

První jmenovaná je proti meningokokové nákaze skupin A a C , další dvě jsou proti nemocem způsobených meningokokům skupiny C, poslední vakcína je proti 4 skupinám : A , C , Y, W135 . Vakcína proti skupině B vhodná pro Slovenskou republiku zatím není k dispozici , v roce 2012 je však očekávaná evropská registrace vakcíny , která bude velmi vhodná i v České republice k očkování malých dětí.
očkovací schéma

Vakcínou Meningococcal Polys . A + C se mohou očkovat děti od 2 let. Přeočkování se doporučuje po 2-4 letech. Po opakovaném očkování však ztrácí tato vakcína účinnost.

Vakcínou NeisVac C se mohou očkovat kojenci od 2 měsíců . Do 1 roku věku je třeba aplikovat 2 dávky s minimálním intervalem dva měsíce mezi dávkami . Dětem od 12 měsíců a dospělým stačí jedna dávka . Společné očkování Infarixu Hexa (tzv. Hexavakcína ) a NeisVac C neprokázalo žádný významný rozdíl v imunitní odpovědi .

Vakcínou Menjugate se očkuje stejně jako NeisVac C. Kvadrivalentní vakcína MENVEO je zatím registrována pro očkování od 11 let věku a stačí jedna dávka .

V roce 2012 je očekáváno v Evropě rozšíření registrace použití této kvadrivalentní vakcíny i pro malé děti . U všech těchto vakcín ( NeisVac C , Menjugate , Menveo ) je doporučeno přeočkování po 5-7 letech – čím mladší byla osoba při prvním očkování , tím kratší má být interval přeočkování . Před přeočkováním není třeba zjišťovat stav protilátek proti meningokokům .
V jakém případě očkování odložit ?

Očkování není vhodné pro ty , kteří měli někdy v minulosti alergickou reakci na některou ze složek vakcíny ( včetně tetanickými toxoidu ) .

Očkování odložte v případě, že máte infekční onemocnění ( teplotu, bolest v krku atd. . ) . Pokud trpíte nějakým onemocněním , které může snížit srážlivost krve ( hemofilie ) nebo máte z jakéhokoli důvodu oslabený imunitní systém, rozhodnutí nechte na vašem lékaři.
Očkování v těhotenství a při kojení

Těhotným ženám se doporučuje s očkováním počkat, stejně jako u dalších očkování. Pokud však existuje definováno nebezpečí nákazy , je možné očkovat . Kojení není kontraindikací pro očkování , ale přesto někteří výrobci doporučují i pečlivě zvážit možná rizika ( posoudí lékař ) a očkovat jen v ojedinělých případech .
Jaké mohou být nežádoucí účinky očkování ?

Jako velmi časté reakce ( ≥ 10 % ) jsou uváděny následující :

Zarudnutí v místě vpichu
bolest ruky
podrážděnost
ospalost
průjem
zvracení
nevolnost
Ztráta chuti k jídlu u kojenců

Všechny tyto reakce samy vymizí . Jsou častější u malých dětí jako dospělých a záleží také na tom , která vakcína byla konkrétně použita .