1. Kdy je nejlepší čas na očkování proti klíšťové encefalitidě ?
Očkování proti klíšťové encefalitidě lze zahájit kdykoliv během roku, ale nejvhodnější je začít s očkováním právě v zimních měsících . Zimní měsíce jsou pro očkování proti klíšťové encefalitidě nejvhodnější, protože tehdy je aktivita klíšťat nízká a organismus má dostatek času vytvořit si protilátky v adekvátním množství dříve, než nastane období masivního výskytu klíšťat .
V současnosti registrovány bezpečné očkovací látky tak pro děti i dospělé . Základní očkování zahrnuje podání tří dávek vakcíny , přičemž první dávku je nejvhodnější podat v chladných měsících (leden , únor) . Druhá dávka se podává 1 až 3 měsíce po první dávce a třetí dávka 9 až 12 měsíců po druhé dávce . Existuje i zkrácená schéma očkování , kdy se druhá dávka podána již za 2 týdny . Před onemocněním mohou částečně chránit první 2 dávky. Kompletní očkování třemi dávkami chrání po dobu nejméně 3 let a po třech letech se doporučuje přeočkování jednou dávkou vakcíny. Protilátky , chránící před infekcí se vytvoří o 10-14 dní po podání druhé dávky.
2. Jak má postupovat osoba , pokud se chce dát očkovat proti klíšťové encefalitidě ? Stačí říct svému praktickému lékaři pro dospělé nebo praktickému lékaři pro děti a dorost ?
Vakcínu se obecně doporučuje aplikovat všem osobám , které o očkování proti klíšťové encefalitidě požádají svého praktického lékaře , ale doporučuje se hlavně u osob, které jsou vystaveny zvýšenému riziku nákazy. V nejvyšším riziku nákazy jsou lidé, kteří v rámci výkonu své profese nebo za rekreačními účely pobývají v endemických oblastech. Jsou to zejména pracovníci lesních závodů , myslivci , chataři a pod . Vhodnost očkování musí však vždy posoudit ošetřující lékař , který předepisuje vakcínu a očkování i provádí .
3. Hradí vakcíny proti klíšťové encefalitidě zdravotní pojišťovny ?
Vakcíny proti klíšťové encefalitidě nehradí zdravotní pojišťovny , hradí si je každý zájemce o očkování sám.
4. Kde se nejčastěji vyskytují klíšťata ?
Klíšťata se vyskytují na celém území, ale ne všechny jsou nosičem viru . V některých oblastech je velké množství infikovaných klíšťat , v jiných jsou nakažené ojediněle nebo vůbec ne. Výskyt infikovaných klíšťat se však v současnosti zaznamenává už i v oblastech, kde v minulosti nebyly. Podle tvrzení parazitologů klíšťata postupují do vyšších poloh . S tímto parazitem se tak mohou setkat lidé v oblastech, kde jejich dosud neznali . Je to důsledek změny klimatických podmínek .
5. Jak se třeba chránit před klíšťovou encefalitidou ?
Před onemocněním na klíšťovou encefalitidu se můžeme chránit správným oděvem , případně použitím repelentů . Klíšťová encefalitida se může přenést i alimentární cestou kozím , kravským či ovčím mlékem, které nebylo dostatečně tepelně upravené . Mléko je třeba před konzumací převařit nebo pít pasterizované .
Jakmile si najdeme přisáté klíště je třeba ho co nejrychleji odstranit, nejlépe pinzetou kývavými pohyby , bez točení . Následně je třeba kůži v místě přisátí klíštěte vydezinfikovat .