Cestování se stalo v posledních letech součástí životního stylu . Nedostávám se však do kontaktu pouze s jinými společenstvími a kulturami , ale i s jinými nemocemi, které se u nás nevyskytují nebo vyskytují jen v menší míře . Proto by se člověk , který se chystá na cesty – nejen do exotických zemí , ale například i na běžnou dovolenou – měl zajímat i o to, co ho kromě kultury, moře či zábavy může za hranicemi setkat .
Virová hepatitida není neznámou chorobou , každoročně máme lokální epidemie. V posledních dvou letech se počet případů virových hepatitid každoročně pohybuje na čísle téměř 2 500 případů . Přitom Slovensko patří k zemím , kde je výskyt žloutenky typu A a B na podstatně nižší úrovni, než například v zemích střední a východní Evropy i severní Afriky .
Světová zdravotnická organizace doporučuje při cestování prakticky do všech zemí Afriky , Asie, Jižní a Střední Ameriky , ale i na Balkán a do Středomořských zemí očkování proti žloutence typu A i B právě proto, že jsou to nemoci, které doslova není problém získat . Vždyť na to, abyste získali žloutenku typu A stačí , pokud si dáte nápoj , ve kterém se náhodou ocitnou kostky ledu z infikované vody , nebo sáhnete po chutně vypadající místní specialitě připravené přímo na tržišti.
Základní informace o nemocech
Virové hepatitidy dnes odborná veřejnost rozděluje do více typů označených písmeny A až E. Jejich společným znakem je fakt, že původce nemoci napadá játra a způsobuje její zánět . Nejčastějším a nejrozšířenějším virem je typ A , který je rozšířen po celém světě . Typ B je stejně celosvětově rozšířený , ale cesta jeho přenosu je o něco náročnější , než u typu A. Typ C se přenáší téměř výhradně krví , šíří se mnohem pomaleji než předchozí dva typy. Typ D a E se vyskytují vzácně , a to zejména v zemích třetího světa au specifických skupin . Proti dvěma nejrozšířenějším typem – A a B existuje i bezpečná ochrana očkováním .
Virová hepatitida A ( VHA )
Žloutenka typu A má i všeobecně rozšířené lidové pojmenování nemoc špinavých rukou . Toto onemocnění souvisí s úrovní hygieny každého jedince , ale i s úrovní hygieny Společenství jako celku.
Žloutenku typu A způsobuje hepatovírus , který je velmi odolný, protože vydrží i krátkodobě var , přežije zmrazení ve vodě . Ve vodě – sladké i mořské – dokáže prožívat týdny, přičemž jako hostitelů využívá zejména měkkýši . Při této příležitosti je třeba zmínit – jedna z největších epidemií žloutenky byla v roce 1988 v Šanghaji , kde se nakazilo přes 320 tisíc lidí . Příčinou epidemie byly místní , turisty vyhledávané mušle .
Virová hepatitida typu A je lidské onemocnění . Odborná literatura udává , že na jednoho viditelně nemocného může připadat až 10 infikovaných lidí, u kterých se nemoc neprojeví žádnými viditelnými příznaky. Odhaduje se , že v rozvojových zemích s nižší úrovní kanalizace a veřejné hygieny je promořenost obyvatelstvem až 80 % již na úrovni 10 let – to znamená, že s nemocí se aktivně setkali prakticky čtyři z pěti lidí už během dětství . Získali sice přirozenou imunitu proti projevům nemoci, ale pravděpodobnost , že ji cestovatel setká , je velmi vysoká.
Inkubační doba žloutenky je 15 až 49 dní. Při klasické nákaze prochází virus přes trávicí trakt – může to být na povrchu čerstvého ovoce či zeleniny , v odtáté kostce ledu v osvěžujícím nápoji , ale i dotykem neumyté ruce a ústa pod . Virus se dostává přes trávicí systém – vydrží i zvýšenou kyselost v žaludku – do jater , kde se množí . Přes žluč se zase vrací do stolice a vylučuje se .
První příznaky onemocnění jsou podobné jako u jiných virových onemocněních – nevolnost, nechutenství, horečka, únava, bolesti břicha případně průjem . Po dvou – třech dnech přichází k zežloutnutí očního bělma , v té době je již moč tmavý a stolice bývá zase světla a průjmovitá . Pokud se potvrdí vyšetřením diagnóza , pacient je hospitalizován na infekčním oddělení . Léčba spočívá hlavně v přísné jaterní dietě , zatímco v prvním stádiu je nezbytný klid na lůžku . Po odeznění příznaků , většinou týden až deset dní, zůstává pacient alespoň půl roku v rekonvalescenci s přísnou dietou a jen postupně se vrací do normálního života .
Virová hepatitida A probíhá u dětí relativně snadno, většina případů Nerozpoznaný VHA je právě u malých pacientů. Horší průběh má však žloutenka typu A u dospělých, kteří nákazu hůře snášejí s viditelnějšími příznaky. Zejména u nemocných nad 50 let může dojít ke zdravotním komplikacím a smrtelným případům . Právě dospělí se však objevují i u nás na infekčních odděleních s importovanou žloutenkou typu A , kterou si donesli jako suvenýr z pobytu v zahraničí .
Virová hepatitida typu B ( VHB )
Žloutenka typu B patří stejně k celosvětově rozšířeným onemocněním, které provázejí lidstvo . Odhaduje se , že na světě jsou infikovány až 2 miliardy lidí . Na rakovinu jater , kterou způsobuje virová hepatitida typu B umírá ročně více než 2 miliony lidí, což je více než na cirhózu jater způsobenou nestřídmým konzumací alkoholu.
Virus hepatitidy B je velmi malý, stabilní virus, dokáže v zaschlé stopě krvi přežít i několik týdnů av zamrzlém stavu přežije roky. Ke vzniku onemocnění stačí vskutku velmi nízké dávky . Virus má však relativní těžší cestu přenosu , jako virus hepatitidy A , protože se přenáší krví , případně spermatem, tělesnými tekutinami a přenosem z matky na dítě . Mezi oblíbené místa, kde ho může turista získat , patří například tetovací salony, holičství , kadeřnictví , pedikúry a masážní salony , ale nezřídka i při náhodném ošetření v případě nehody či úrazu v zemích třetího světa . Pravda , k mimořádně ohroženým skupinám patří i lidé vyhledávající sexuální zážitky a narkomani . Podstatně více nemocných je tedy mezi dospělými cestovateli .
Virus hepatitidy typu B má delší inkubační doba , 50 – 180 dnů. První stádium onemocnění může proběhnout velmi mírné, ba až bezpříznakově , ačkoli jsou známy i případy, kdy virus velmi rychle způsobí nefunkčnost jater a její selhání . Pokud se projeví virus žloutenkou , má podobné , i když intenzivnější a déle trvající příznaky, jako žloutenka typu A – zejména fázi zežloutnutí bělma očí , kůže , změněna barva moči a stolice . Často se však virus usídlí v těle, přičemž člověk se stává jeho nositelem bez viditelných příznaků . V dalších případech nemoc přechází do chronické formy zánětu jater , která se mění na cirhózu a může projít až do rakoviny jater a smrti.
Léčba akutního stavu spočívá zejména v klidu, přísné dietě a tlumení příznaků. Při chronických případech je léčba náročná, přičemž často není velmi úspěšná .
Situace ve světě
V současnosti patří žloutenka typu A a žloutenka typu B mezi velmi rozšířené onemocnění po celém světě . Z mapy rozšíření onemocnění virové hepatitidy je jednodušší mluvit o zemích, v nichž se vyskytuje minimálně, než o těch , kde je standardně . K nejméně ohroženým lokalitám patří rozvinuté země Západní a částečně Střední Evropy a USA a Kanada . Čím více však cestujeme na Balkán a na Východ , tím větší je ohrožení žloutenkou . U typu A je už i Slovensko v kategorii , kde je míra výskytu vyšší, ale ještě ne tak vysoká , jako například v oblíbených prázdninových destinacích – Turecko, Chorvatsko , Bulharsko , Řecko, nemluvě o afrických letoviscích jako Egypt či Tunisko. Při cestách do exotičtějších oblastí Afriky i Asie by mělo být pro cestovatele povinností očkovat se proti žloutence obou typů. V některých zemích (Indonésie , Thajsko , Indie , Střední a Jižní Amerika ) se premorenie obyvatelstva pohybuje na úrovni 80 % !
Jak se chránit
Světová zdravotnická organizace doporučuje očkování proti žloutence typu A a B při cestování do celého světa . Očkování proti oběma typům je možné jednou vakcínou , která se podává ve třech dávkách . Ideální je, pokud se podávají v rozmezí 0 – 1 -6 měsíců , tedy druhá dávka měsíc po první a třetí dávka, posilovací 6 měsíců po druhé . Už první dvě dávky poskytují velmi vysokou ochranu před nákazou. Třetí dávka zajišťuje, podle současných výzkumů , u zdravých lidí dlouhotrvající ochranu .